Na czym polega rehabilitacja kolana?

zdjęcie 3 par kolan

W wyniku urazu lub choroby konieczna może być rehabilitacja kolana, dzięki której możliwe staje się przyspieszenie rekonwalescencji. Odpowiednio dobrane ćwiczenia mają na celu stymulowanie procesów naprawczych, niwelowanie bólu, przywracanie sprawności stawom. Świetnie sprawdzają się również zabiegi rehabilitacyjne, które fizjoterapeuta dobiera do stanu pacjenta, rodzaju dolegliwości i jej stopnia zaawansowania. W przypadku zmienionych chorobowo stawów rehabilitacja to najlepsza metoda leczenia.

W jaki sposób rehabilituje się kolana?

Za pomocą rehabilitacji możliwe jest oddziaływanie na zmienione chorobowo obszary w taki sposób, aby pobudzić procesy regeneracyjne. Służy ona do rozluźnienia tkanek, poprawienia przepływu krwi, zwiększenia napięcia skóry, zredukowania dolegliwości bólowych. Bardzo pomocne są zabiegi wykorzystujące właściwości prądu. W okolice zmienionego chorobowo stawu przykłada się elektrody, przez które przepływa energia elektryczna. Działa to rozgrzewająco, rozluźniająco i przeciwbólowo. Przy stanach zapalnych i zmianach zwyrodnieniowych diatermia krótkotrwała sprawdza się idealnie. Kolejną opcją jest galwanizacja, która również polega na przykładaniu elektrod do skóry, przez które płynie prąd o niewielkim natężeniu. Pomocne są kąpiele czterokomorowe, szczególnie przy chorobach zwyrodnieniowych stawów. Przeciwbólowo działa także diadynamik. W rehabilitacji kolana (https://reha-kfz.pl/uslugi/rehabilitacja-kolan/) wykorzystuje się lecznicze właściwości światła, czyli zabiegi z promieniowaniem podczerwonym i nadfioletowym. Pomagają także rozgrzewające okłady fango, które łagodzą ból i poprawiają ukrwienie. Stosuje się również masaże podczas kąpieli wirowych, co ma na celu rozluźnienie mięśni, zwiększenie ruchomości stawu, odciążenie go. Lecznicze kąpiele polegają na natryskach wodą zimną i ciepłą.

Czytaj również  Soczewki kontaktowe jak używać

Skuteczne zabiegi przy problemach z kolanami

Skutecznymi zabiegami rehabilitacyjnymi przy stanach zapalnych stawów są jonoforeza i prądy inferencyjne. Elektroterapia pobudza cały system immunologiczny, co przyspiesza powrót do zdrowia, pobudza procesy regeneracyjne. Za pomocą jonoforezy można wprowadzić lek o działaniu przeciwzapalnym bezpośrednio do zmienionych chorobowo tkanek. Jest to możliwe przy wykorzystaniu elektrod, przez które przepływa prąd o niskim natężeniu. Pomocne są także ultradźwięki, które niwelują napięcie mięśniowe i dolegliwości bólowe. Rozszerzają one naczynia krwionośne, działają przeciwzapalnie. Przy problemach z kolanami bardzo popularne jest leczenie zimnem.

Krioterapia działa wzmacniająco na mięśnie, doprowadza do przekrwienia tkanek. Wszystko to sprawia, że zmniejsza się stan zapalny i ból. W przypadku zabiegów krioterapii temperatura może wynosić do nawet -140 stopni Celsjusza. Wykorzystuje się w tym celu opary azotu. Obecnie bardzo popularna jest laseroterapia przy różnego typu schorzeniach i urazach dotyczących stawów. Za pomocą światła możliwe staje się pobudzenie procesów regeneracyjnych na poziomie komórkowym. Pomocne są także łaźnie parowe, sauna, okłady poprawiające ruchomość stawów, magnetoterapia uśmierzająca ból. W przypadku kolan świetnie sprawdza się rehabilitacja funkcjonalna. Wykorzystuje się przede wszystkim terapię manualną, ćwiczenia czucia głębokiego, zabiegi fizykoterapeutyczne.