Soczewki kontaktowe jak używać

soczewki

Wiele osób cierpiących na wady wzroku pragnie stosować soczewki kontaktowe i cieszyć się nieograniczoną swobodą widzenia. Pierwsza styczność ze szkłami kontaktowymi może jednak budzić wiele wątpliwości. Sprawdźmy zatem, w jaki sposób należy używać soczewki, żeby maksymalnie wykorzystywać ich właściwości.

Jak rozpoznać stronę soczewki?

Prawidłowa aplikacja soczewek rodzi najwięcej wątpliwości. Na pierwszy rzut oka wydaje się to niesłychanie trudne, jednak po kilku próbach na pewno dojdziemy do wprawy. Przed nałożeniem soczewki musimy dokładnie umyć i osuszyć dłonie, żeby nie dopuścić do przedostania się bakterii na gałkę oczną. Następnie umieszczamy soczewkę kontaktową na opuszce palca wskazującego, sprawdzając, czy nie została wywinięta na lewą stronę. Niektóre typy soczewek posiadają oznaczenie liczbowe (np. „123”), które ułatwia rozpoznanie prawidłowej strony. Jeśli napis widziany pod światło układa się jak w odbiciu lustrzanym – to znak, że soczewka kontaktowa jest wywinięta na nieprawidłową stronę. Jeśli kupiliśmy soczewki nieposiadające oznaczenia, zwróćmy uwagę na ich brzeg – wywinięty na zewnątrz sugeruje nieprawidłowe położenie i konieczność przewrócenia soczewki na drugą stronę.

Prawidłowa aplikacja soczewki

Kiedy rozpoznanie strony soczewki nie będzie już sprawiało nam problemów, pora przystąpić do aplikacji. Soczewkę umieszczoną na opuszku palca przenosimy w kierunku oka, jednocześnie starając się palcem środkowym tej samej dłoni lub wskazującym drugiej ręki odchylić dolną powiekę. Soczewki kontaktowe umieszczamy bezpośrednio na oku, a po aplikacji możemy wykonać ruchy gałką oczną w górę, dół, lewo i prawo w celu lepszego ułożenia się szkła.

Czytaj również  Zaparcia: przyczyny, objawy, leczenie

Uszczypnij soczewkę

Zdjęcie soczewki jest zdecydowanie prostsze, niż jej nakładanie, jednak potrafi przysporzyć sporo problemów, zwłaszcza osobom początkującym. W celu wyjęcia szkła kontaktowego z oka, ponownie odchylamy palcem dolną powiekę, a palcem wskazującym i kciukiem drugiej dłoni delikatnie chwytamy soczewkę – tak, jakbyśmy chcieli ją uszczypnąć. Prawidłowe zdejmowanie soczewki wymaga wprawy i kilku prób, osoby początkujące mają bowiem opory przed dotknięciem oka. Obawy te szybko jednak mijają i soczewki kontaktowe są zdejmowane niemal automatycznie.

Jak przechowywać i czyścić soczewki?

Kiedy umiemy już zakładać i zdejmować soczewki kontaktowe,  musimy jeszcze poznać zasady dotyczące ich pielęgnacji i przechowywania. Do dezynfekcji szkieł służą wielofunkcyjne płyny rekomendowane przez okulistów, które pozbawiają powłokę soczewki drażniących pyłków i osadów białkowych. „Kontakty” przechowujemy w specjalnym pojemniku, który zazwyczaj jest dołączony do nowego opakowania płynu. Warto też zaopatrzyć się w nawilżające krople zawierające kwas hialuronowy, które zredukują dyskomfort pojawiający się, gdy jesteśmy zmuszeni nosić soczewki kontaktowe dłużej niż jest to zalecane.

Pamiętaj o regularnej wymianie

Pamiętajmy także, że wszystkie soczewki posiadają swój indywidualny termin użytkowania. Na rynku znajdziemy zarówno soczewki kontaktowe jednodniowe, które należy codziennie wymieniać, jak i szkła posiadające termin 2-tygodniowy, miesięczny lub kwartalny (liczony od otwarcia opakowania). Starajmy się go nie przekraczać, ponieważ grozi to podrażnieniem spojówek, zaczerwienieniem oraz łzawieniem oczu.

Czytaj również  Pomysły na ciekawe połączenia owoców i warzyw na soki z wyciskarki