Rehabilitacja podudzia – kiedy udać się do terapeuty?

mężczyzna wykonujący ćwiczenia rehabilitacyjne ud

Urazy narządu ruchu zaliczane są do bardzo poważnych dysfunkcji, które zaburzają prawidłowe funkcjonowanie ludzi w codziennym życiu. Warto wiedzieć, że złamanie kości podudzia jest bardzo trudne do wyleczenia. Objawami są wylew krwi, obrzęk, silny ból czy zniekształcenie kończyny. Kiedy konieczna jest rehabilitacja uda i podudzia?

Leczenie złamanej kości podudzia

Należy mieć świadomość, że postępowanie z pacjentem ze złamaniem musi odbyć się w trybie pilnym. Dana osoba powinna możliwie najszybciej znaleźć się w szpitalu. Ponadto w czasie transportu zalecane jest odpowiednie ułożenie chorego, a także zastosowanie łagodnego wyciągu złamanej kończyny. Można w ten prosty sposób zdecydowanie zmniejszyć ewentualne dolegliwości bólowe.

Bardzo istotne znaczenie będzie miało unieruchomienie chorej kończyny od pośladka, aż po stopę za pomocą prowizorycznej szyny lub zdrowej kończyny. Ortopeda po zakończonym wywiadzie lekarskim powinien skierować pacjenta na zdjęcie RTG. Dzięki badaniu możliwe będzie określenie umiejscowienia, a także przebiegu linii złamania.

Rehabilitacja podudzia

Rehabilitacja jest konieczna, by dana osoba nie tylko odzyskała pełną sprawność, ale również wróciła do normalnego funkcjonowania. Warto wiedzieć, że jeszcze we wczesnym okresie pooperacyjnym ogromną rolę będzie odgrywało działanie przeciwbólowe oraz przeciwoperacyjne. Rekomendowane jest najszybsze możliwe zastosowanie pola magnetycznego. Dzięki temu można przyspieszyć i stymulować zrost kości. Ponadto jeszcze podczas unieruchomienia powinny zostać wprowadzone delikatne ćwiczenia odsłoniętych palców. Celem takie go działania jest poprawa krążenia, a także odżywienie tkanek w unieruchomionej kończynie.

Czytaj również  Zamów wodę oraz napoje online i nie dźwigaj

Rehabilitacje będzie oczywiście obejmowała naukę chodu. W pierwszej kolejności terapeuta nauczy danego pacjenta poruszać się ze sprzętem pomocniczym. Następnie będzie dążył do tego, by ten się od niego uniezależnił. Bardzo ważna jest także kuracja farmakologiczna. W najprostszym możliwym ujęciu będzie ona polegała na podawaniu leków przeciwzapalnych oraz rozluźniających tkanki mięśniowe. W przypadku, gdy ból będzie intensywny, pacjent może poprosić lekarza o podanie środków przeciwbólowych.

Co jeszcze obejmuje rehabilitacja podudzia?

Istotne znaczenie ma kinezyterapia. Polega ona na wykonywaniu przez daną osobę różnych ćwiczeń leczniczych. Rekomendowane jest wykonywanie w początkowej fazie delikatnych ćwiczeń z fizjoterapeutą, które nie będą obciążały chorej kończyny. Doskonałymi przykładami mogą być ćwiczenia rozciągające, izometryczne. W zdecydowanej większości przypadków po urazach kości podudzia trzeba poświęcić mnóstwo pracy stawom.

Oczywiście stopniowo będą wprowadzane ćwiczenia oporowe. Ich zadaniem jest wzmocnienie siły mięśniowej, poprawienie elastyczności tkanek miękkich czy stabilizacji. Dopiero na samym końcu mogą zostać zastosowane ćwiczenia całej kończyny dolnej. Lekarz będzie dążył do momentu, w którym wszystkie ruchy danej kończyny były wykonywane w pełnym zakresie.