Jaką karmę podawać psu?

karma dla psa

Każdemu właścicielowi psa powinno zależeć na zapewnieniu swojemu czworonożnemu przyjacielowi jak najlepszych warunków rozwoju i życia. Istotnym procesem jest oczywiście właściwe karmienie psów. Należy pamiętać, że wybór odpowiedniej karmy zależy od wielu czynników. Istotną sprawą jest nie tylko wybór produktów pochodzących od renomowanych firm.

Czynnikiem wpływającym na wybór karmy jest również cena, ale bardzo ważna jest też rasa psa, jego styl życia, aktywność, wielkość, masa ciała oraz wiek. Inna karma dla psa będzie dobra dla szczeniaków, a inna będzie odpowiednim wyborem dla psów starszych.

Rodzaje karmy dla psów

Istnieje wiele typów karmy przeznaczonych dla różnych psów. Najbardziej podstawowy jest podział na karmę suchą oraz mokrą. Produkty suche są bardziej treściwe i zawierają więcej składników odżywczych potrzebnych czworonogom. Taka karma dla psa jest popularna wśród wielu właścicieli psów, ponieważ podaje się jej mniej w porównaniu z karmą mokrą, więc jest to rozwiązanie ekonomiczne. Drugim rodzajem jest mokra karma dla psa, która mniej syci i zawiera więcej wody, ale w zamian za to charakteryzuje się bardzo dobrymi walorami smakowymi. Nic więc dziwnego, że ze względu na smak i chęć sprawienia psu przyjemności, karmy tego rodzaju stanowią uzupełnienie dla karm suchych.

Czytaj również  Jak radzić sobie z nadmiernym poceniem?

Jak karmić psa?

Wspomniane wyżej mieszanie karmy suchej z mokrą jest bardzo dobrym pomysłem. Podstawę stanowi oczywiście karma sucha, która jest uzupełniana karmą mokrą. Dzięki temu pies będzie mieć zapewnione wszystkie niezbędne składniki odżywcze, a dodatkowo przygotowana dla niego karma będzie smaczna i sprawi mu przyjemność.

Cechy, jakie powinna posiadać dobra karma dla psa

Generalnie wysokiej jakości karma dla psa posiada wyższą cenę. Nie warto oszczędzać na potrzebach swojego czworonożnego przyjaciela. Podstawową sprawą jest wybór karmy o dużej zawartości mięsa. Najlepsze posiadają zawartość powyżej 27%, jednak dobrym wyborem są również produkty o zawartości 19-27%. Istotny jest też rodzaj mięsa. Najlepszym wyborem są karmy zawierające mięso świeże lub suszone, które dostarczy psu potrzebnych mu białek zwierzęcych. Zdecydowanie odradza się kupowanie karm z mączką mięsną. Generalna zasada mówi, że im mniej wypełniaczy w postaci zbóż w karmie, tym jest ona lepsza. Ważne są również składniki dodatkowe, takie jak olej rybny bogaty w kwasy tłuszczowe, warzywa i owoce zawierające błonnik oraz witaminy i substancje chemiczne poprawiające stan uzębienia, chrząstek i stawów psów.

Karmy specjalistyczne

Oczywiście karma dla psa powinna być dopasowana do różnych cech psa. Oprócz standardowych pokarmów, dostępne są tak zwane karmy specjalistyczne. Do ich grona zalicza się między innymi karmy dla szczeniąt, psów seniorów, psów z nadwagą, psów po sterylizacji czy też psów cierpiących na różne schorzenia. Wielu producentów specjalizuje się w produkcji takich specjalnych karm, które zawierają podwyższoną ilość składników odżywczych potrzebnych psom z konkretnymi cechami i problemami. Karmy można uzupełniać różnymi mięsnymi przysmakami oraz suplementami diety.

Czytaj również  Jak przetrwać po usunięciu ósemki?