Jak radzić sobie z nadmiernym poceniem?

tabletki na pocenie

Nadmierne pocenie się, znane też jako nadpotliwość, to schorzenie, które może towarzyszyć nawet jednej na dwadzieścia pięć osób. Nie mówi się o nim wiele, a przecież mamy do czynienia z problemem, z którym możemy się dziś uporać. Czas to zmienić i dowiedzieć się, jak radzić sobie z nadmiernym poceniem.

Poznanie przyczyny jako podstawa

Zanim sięgniemy po tabletki na pocenie się, postarajmy się ustalić, co może być źródłem problemu. Eliminowanie wyłącznie jego skutków nie uwolni nas przecież od nadpotliwości, tymczasem świadomość tego, co powoduje problem może przyczynić się do tego, że walka z nim będzie łatwiejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Poszukiwanie przyczyn warto zacząć od uświadomienia sobie, że lekarze najczęściej odwołują się do podziału na nadpotliwość pierwotną i wtórną. Ta pierwsza nadal jest schorzeniem dość tajemniczym. Zwykle mówi się w jej kontekście o predyspozycjach genetycznych, choć sami lekarze nie ukrywają, że wszystkie przyczyny nadpotliwości pierwotnej nie są im jeszcze znane. Nadpotliwość wtórna pojawia się rzadziej od pierwotnej i zwykle jest utożsamiana ze schorzeniami tarczycy. Jest też konsekwencją infekcji bakteryjnych i wirusowych oraz cukrzycy. Może dawać o sobie znać w ciąży, choć niejednokrotnie jest kojarzona również z menopauzą.

Jak leczyć nadpotliwość?

Uświadomienie sobie, że mamy problem, który może być skutecznie rozwiązany przez lekarza, jest wstępem do leczenia zakończonego sukcesem. Warto jednak pamiętać o tym, że nie każdy rodzaj terapii sprawdza się w każdym przypadku. Jeśli mamy do czynienia z nadpotliwością wtórną, nie obejdzie się bez zdiagnozowania jej przyczyny. Często na tym etapie okazuje się, że choć mamy do czynienia z problemem, jest on jedynie zapowiedzią poważniejszych schorzeń. O samym leczeniu można mówić zarówno w kontekście leczenia ogólnego i miejscowego, jak i zabiegowego.

Czytaj również  Jak przetrwać po usunięciu ósemki?

To właśnie leczenie miejscowe jest najbardziej popularne, zwłaszcza że sprawdza się świetnie nie tylko podczas leczenia nadpotliwości pierwotnej, ale i wtórnej. Preparaty do stosowania miejscowego przeważnie wpływają na ograniczenie wydzielania potu w poszczególnych miejscach. Najczęściej mamy w tym kontekście do czynienia z dezodorantami, warto jednak zwrócić uwagę na to, że w sprzedaży dostępne są także żele, różnego rodzaju kremy oraz nawilżone chusteczki.

Terapia ogólna jest wprowadzana wtedy, gdy leczenie miejscowe wydaje się nie pociągać za sobą oczekiwanych rezultatów. Jest też częstą praktyką, gdy nie ma możliwości wyeliminowania przyczyny nadpotliwości. Najczęściej sięga się wtedy po leki antycholinergiczne. Lekarz może zasugerować także zasadność poddania się jednemu z zabiegów chirurgicznych. Tu szczególnie interesujący jest zabieg toksyną botulinową, która skutecznie hamuje wydzielanie acetylocholiny. Pomocna okazuje się także jonoforeza wykorzystująca do leczenia nadpotliwości elektroterapię jonową oraz laseroterapia i terapia mikrofalami.