Zaparcia: przyczyny, objawy, leczenie

zaparcia

Kłopoty z wypróżnieniem to bardzo dokuczliwy problem, który dotyka wielu osób. W większości przypadków zaparcia to efekt niewłaściwego stylu życia, do których zalicza się złe odżywianie i zbyt mało ruchu. Zadbajmy o właściwą ilość błonnika w diecie, jedząc warzywa, sięgnijmy po zioła i olejek rycynowy, które na pewno pomogą.

Dlaczego jelita źle pracują? Czy sięgać po warzywa i olejek rycynowy?

Jeśli jelita źle pracują mogą pojawić się zaparcia, o których można mówić, gdy wypróżnienie występuje rzadziej niż 3 razy w tygodniu, a stolec oddawany jest z trudem i często towarzyszy temu uczucie niepełnego wypróżnienia. Przyczyną tych zaburzeń może być zarówno nieodpowiednia dieta czy stres, jak i poważna choroba. Jeśli zaparcia zdarzają się sporadycznie, możemy sięgnąć po leki przeczyszczające i olejek rycynowy, ale jeśli taki stan się przedłuża, trzeba skonsultować się z lekarzem, który może skierować na badania. Dopiero gdy wykluczy się chorobę, można uznać, że są to tzw. nawykowe zaparcia, których przyczyną jest złe odżywianie i styl życia. W takiej sytuacji trzeba się zastanowić, jak sobie pomóc. Problemu nie można lekceważyć, gdyż długotrwałe zaparcia mogą prowadzić do poważnych schorzeń odbytnicy i odbytu. Zaleganie resztek pokarmowych sprzyja też stanom zapalnym jelita grubego, tworzeniu się kamieni kałowych, które mogą powodować odleżyny i owrzodzenia jelita, a nawet jego niedrożność.

Czytaj również  Co to są cannelloni i lasagne? Poradnik dla początkujących kucharzy

Co szybko pomoże na zaparcia? Sięgamy po zioła i olejek rycynowy

By przyzwyczaić organizm do regularnych wypróżnień, musimy zadbać o to, by poranki były spokojne, gdyż trzeba więcej czasu spędzić w toalecie. Dzień warto zaczynać od wypicia szklanki letniej wody z cytryną lub wody, w której przez noc moczyły się suszone śliwki, co pobudza jelito do pracy. Zanim sięgniemy po leki przeczyszczające i olejek rycynowy, przyjrzyjmy się swojej diecie. Zaparciom sprzyjają ciężkostrawne posiłki z dużą ilością tłuszczów zwierzęcych i węglowodanów (biała mąka), które długo zalęgają w żołądku i jelitach. Podobnie działa niedobór błonnika, który pobudza przewód pokarmowy do pracy, zwiększa objętość stolca, pochłania wodę, powodując zmiękczenie kału i ułatwiając jego przechodzenie przez jelita. Trzeba ograniczyć ilość produktów spowalniających opróżnianie jelita i zastąpić je produktami pobudzającymi perystaltykę jelit (warzywa i owoce, razowe pieczywo, kasze, produkty ze sfermentowanego mleka – zsiadłe, kefir, jogurty). Trzeba też pić dużo wody. Zadbajmy także o odpowiednią ilość ruchu i unikajmy stresu.

Co pomaga na zaparcia? Czy warto sięgnąć po olejek rycynowy?

Na zaparcia pomagają również zioła, zwłaszcza wywary z kopru włoskiego, natki pietruszki, nasion babki płesznik, liści senesu i kory kruszyny. Jeśli nie pomogą zioła, leki przeczyszczające będą pomocne, ale trzeba je stosować bardzo rozważnie, by nie rozleniwić jelit. Działanie przeczyszczające ma także olejek rycynowy, który pod wpływem enzymów z trzustki olej zmienia się w substancje, które działają drażniąco na śluzówkę jelita i wspomagają perystaltykę. Usuwanie produktów gromadzących się w jelicie jest szybsze, a efekt po zażyciu oleju jest prawie natychmiastowy. Do działania przeczyszczającego wystarczą 1-2 łyżki preparatu.

Czytaj również  Dieta przyspieszająca metabolizm. Dowiedz się, co powinieneś jeść

Długotrwałe zaparcia to nie tylko dyskomfort przy wypróżnianiu i bóle brzucha, lecz także ryzyko wystąpienia poważnych schorzeń. Zmieńmy więc dietę, sięgnijmy po warzywa i zioła, a doraźnie zażywajmy olejek rycynowy i leki przeczyszczające.