Siarczan magnezu – szerokie zastosowanie

Sól morska - siarczan magnezu

 

Siarczan magnezu, którego bardziej potoczna nazwa to sól Epsom posiada wiele właściwości, przydatnych w przemyśle kosmetycznym, medycznym i na co dzień. Nie powinno go zabraknąć w naszych domach, ponieważ skutecznie radzi sobie z problemami, z którymi borykamy się na co dzień.

Czym jest siarczan magnezu?

Siarczan magnezu to chemiczna nazwa związku mineralnego, którego szerokie zastosowanie znane jest od pokoleń. Popularnie zwany solą Epsom, gorzką lub angielską pierwotnie uzyskiwany był w mieście Epsom w Anglii poprzez odparowywanie źródeł wód mineralnych. Jak sama nazwa wskazuje, związek ten składa się z siarki i magnezu. Posiada neutralne pH, nie ma zapachu i przypomina sól kuchenną. Jest jednak gorzki w smaku. Z początku stosowany był wyłącznie jako środek na przeczyszczenie, jednak z czasem zaczęto znajdować kolejne jego zastosowania.

Jakie jest zdrowotne zastosowanie siarczanu magnezu?

Zdrowotne właściwości, siarczan magnezu zawdzięcza swoim składnikom: siarce i magnezowi. Magnez to cenny biopierwiastek, regulujący wiele procesów zachodzących w ludzkim ciele. Uzupełnianie jego niedoborów jest szczególnie polecane osobom wystawionym na działanie silnego stresu, ponieważ magnez reguluje pracę układu nerwowego. Kąpiele solankowe z wykorzystaniem siarczanu magnezu są bardzo skuteczne, ponieważ magnez wchłania się skuteczniej przez skórę niż przez przewód pokarmowy. Dodanie soli do wieczornej kąpieli nie tylko ukoi stresy z całego dnia, ale pomoże w łagodzeniu bólów mięśniowych i stawowych. Magnez przeciwdziała również skurczom. Drugim składnikiem soli Epsom jest siarka. Ten ważny pierwiastek odpowiedzialny jest między innymi za odporność organizmu. Jego właściwy poziom zapewnia również zdrowie skóry, mocne paznokcie i włosy. Siarka skutecznie usuwa też metale ciężkie z organizmu, dlatego jest szczególnie polecana do oczyszczania organizmu, nie tylko osobom zamieszkującym tereny o wysokim zanieczyszczeniu. Siarczan magnezu wykorzystywany jest jako skuteczna pomoc w walce z zaparciami. Działa również kojąco na podrażnienia skórne. Może być wykorzystywany do leczenia trądziku lub przyspieszania gojenia się siniaków i obrzęków. Znajdzie swoje zastosowanie w upalne letnie wieczory, jako okład na ukąszenia komarów. Niweluje świąd i zaczerwienienia.

Czytaj również  Leki przeciwbólowe, które warto mieć w podróży

Gdzie siarczan magnezu sprawdzi się na co dzień?

Siarczan magnezu może być wykorzystywany do wielu zadań. Często stosuje się go w ogrodnictwie. Specjalnie zmodyfikowana sól Epsom, jest dostępna w sklepach dla ogrodników i stanowi skuteczny sposób na pozbywanie się szkodników, np. ślimaków. Magnez będący składnikiem siarczanu magnezu to składnik chlorofilu – barwnika występującego w roślinach. Dzięki temu, sól Epsom może być stosowana jako naturalna odżywka do roślin i trawników, wspomagająca ich wzrost. Siarczan magnezu można również z powodzeniem wykorzystywać w kosmetyce. Jego składniki i właściwości sprawiają, że doskonale nadaje się do sporządzania oczyszczających maseczek do twarzy lub włosów, peelingów i zdrowotnych kąpieli.