Jak nakładać farbę na włosy?

Koloryzacja włosów

Wiele kobiet decyduje się na samodzielne farbowanie włosów w domu. Nie jest to wcale zły pomysł, bo o ile tylko przestrzega się pewnych podstawowych zasad i instrukcji zaznaczonych na opakowaniu farby, efekt może być bardzo dobry, dokładnie taki sam jak z salonu, a przy tym tańszy w uzyskaniu.

Koloryzacja włosów wymaga pewnej wprawy, ale wszystkiego można się nauczyć. Najwięcej trudności przysparza zwykle etap nakładania farby na włosy, dlatego to przy nim warto zatrzymać się na dłużej i szczegółowo go sobie wyjaśnić.

Mycie włosów przed farbowaniem – za i przeciw

Włosy myje się przed zdecydowaną większością zabiegów fryzjerskich, więc idąc typ tropem, można by pomyśleć, że przed koloryzacją również należy je umyć, co byłoby jednak błędnym posunięciem, skutkującym znacznie gorszym i mocno ograniczonym efektem koloryzacji. Pasma warto jedynie dokładnie wyszczotkować, pozbywając się w ten sposób resztek produktów do stylizacji. Nie należy ich myć, o ile nie są bardzo mocno przetłuszczone. W przypadku większych zabrudzeń zaleca się delikatne jednokrotne przepłukanie włosów rozmydloną wodą z niewielkim dodatkiem mocno rozcieńczonego szamponu https://davines.pl/produkty/koloryzacja/

Prawidłowy sposób nakładania – aplikacja samodzielna

Włosy spokojnie można zafarbować samemu, bez pomocy osób z zewnątrz. W pierwszej kolejności po ich rozczesaniu należy podzielić je na cztery równe sekcje, oddzielając je od siebie grzebieniem z rzadko rozstawionymi igiełkami, a następnie spinając przy pomocy specjalnych klamerek. Koloryzacja włosów zawsze rozpoczyna się od odrostów, o ile takowe występują i o ile jest to któreś z kolei farbowanie. W przypadku gdy włosy na całej długości mają swój naturalny kolor, zabieg można zacząć od tylnych sekcji i stopniowo przechodzić do przodu – w okolicach karku skóra głowy jest chłodniejsza niż na samym szczycie głowy, dlatego w tych miejscach farba potrzebuje zwykle więcej czasu do tego, by się uaktywnić.

Czytaj również  Kiedy i po co stosować peeling?

Z każdej sekcji należy krok po kroku wydzielać stosunkowo cienkie pasma o szerokości wynoszącej ok. 2 centymetry. Rozrobioną farbę nakładać przy pomocy specjalnego pędzla, a zafarbowane partie przekładać na drugą stronę, by oddzielać je od tych niezafarbowanych. Na zakończenie zabiegu włosy można raz jeszcze przeciągnąć na całej długości pozostałościami farby. Czas farbowania mierzy się od momentu naniesienia ostatniej dawki produktu do koloryzacji, dlatego też tak ważne jest to, by koloryzację przeprowadzić w miarę szybko i sprawnie, aby nie doszło do sytuacji, w której niektóre pasma zostaną zafarbowane mocniej i przyjmą inny kolor.

Porady dla początkujących – pierwsze farbowanie

Jako że jednak samodzielna koloryzacja włosów nie jest wcale prosta, niedoświadczone w niej osoby początkowo mogą sięgnąć po farby dające tymczasowy efekt, które spłuczą się po kilku lub kilkunastu myciach, by to na nich ćwiczyć nową umiejętność. Ciekawym wyborem są też koloryzujące szampony i popularne niegdyś szampotetki. Używa się ich dokładnie tak jak zwykłych szamponów do włosów, dzięki czemu aplikacja jest banalnie prosta.