Zabiegi rehabilitacyjne

Rehabilitacja jest to bardzo popularna metoda, która koncentruje się na leczeniu wszelkich schorzeń układu ruchowego. Fizjoterapia dzieli się na kilka typów, które ukierunkowane są na wyeliminowaniem dolegliwości bólowych u pacjentów. Jest to możliwe za sprawą masażu, kinezyterapii, fizykoterapii, a także terapii manualnej. Warto wiedzieć jakie są najpopularniejsze metody zabiegów rehabilitacyjnych oraz do jakich schorzeń są dedykowane, by wybrać najskuteczniejsze z nich.

Zabiegi rehabilitacyjne  – jakie dostępne są dla pacjentów?

W zależności od rodzaju schorzenia można dobrać konkretny rodzaj pomocy pacjentowi. Urazy to jedne z najczęstszych dolegliwości, które są związane z nadwyrężeniem oraz nadmierną aktywnością fizyczną. Ponadto występują w sytuacji długotrwałego przebywania w siedzącej pozycji i złego ułożenia podczas spania. Podobnie jest w przypadku nieodpowiedniego przygotowania do ćwiczeń czy treningu – takie sytuacje wpływają na możliwość wystąpienia kontuzji oraz poważniejszych urazów.

Można do nich zaliczyć między innymi zwichnięcia, złamania, naciągnięcia i wszelkie dolegliwości bólowe, bądź ograniczające ruchliwość. Wtedy z pomocą przychodzą zabiegi rehabilitacyjne. Tego typu problemy niwelowane są przy pomocy zabiegów wykorzystujących prąd elektryczny, ultradźwięki, a także pole magnetyczne. Ponadto niezwykle popularne są zabiegi z wykorzystaniem temperatur i światła. To one mają za zadanie pobudzić procesy biologiczne w tkankach i je zmotywować do działania. Doskonale likwidują obrzęk, a także różnego pochodzenia stany zapalne.

Ból kręgosłupa – jak go wyeliminować?

Ból kręgosłupa to kolejna niezwykle popularna dolegliwość występująca u kobiet oraz mężczyzn. Niezależnie od wieku do jej występowania przyczynia się znaczące nadwyrężenie, przeciążenie, a także spędzanie wielu godzin w nieodpowiedniej pozycji. Jednak zbawienne mogą okazać się zabiegi rehabilitacyjne, które błyskawicznie przynoszą ulgę. Bardzo popularne w tym zakresie są masaże, które są dobierane do indywidualnych potrzeb i dolegliwości pacjenta. Ze względu na różnorodność bólu oraz jego umiejscowienie dopasowuje się różnego typu zabiegi. W tym przypadku pomocne są krioterapia, fala uderzeniowa, elektodzwieki, magnetoterapia. Jednym z popularnych zabiegów jest fizykoterapia.

Zabiegi rehabilitacyjne wykorzystywane w onkologii i położnictwie

Fizykoterapia jest jedną z dziedzin rehabilitacji o bardzo wysokiej skuteczności. Jest to środek zwalczania dolegliwości bólowych różnego pochodzenia. Swoje zastosowanie ma między innymi w ortopedii, w onkologii, w położnictwie, a także stomatologii. Fizjoterapia jest bardzo szeroką dziedziną, która obejmuje rehabilitację kręgosłupa, biodra, barku, kolana, a także ręki czy szyi. Dodatkowo specjaliści są w stanie pomóc w nadwyrężeniach takich części ciała jak podudzie, łokieć, stopa.

Ponadto wyróżnia się rehabilitację sportową i masaż. Zupełnie odrębną grupę stanowi: rehabilitacja stomatologiczna, która jest zbawienna dla pacjentów borykających się z częstymi bólami głowy, szczękościskiem oraz bólem podczas gryzienia czy ziewania, a nawet połykania.

Profesjonalny gabinet fizjoterapii zajmuje się kompleksową rehabilitacją czaszkowo-twarzowo-żuchwowo-szyjną.

Jak można zauważyć, istnieją różne rodzaje rehabilitacji, które można doskonale dopasować do odmiennych dolegliwości, by w najlepszy sposób pomóc pacjentowi. Uporanie się z bólem kostno mięśniowym czy stawowym jest możliwe, tylko  należy udać się do dobrego i wykwalifikowanego specjalisty.

Czytaj również  Leki przeciwbólowe, które warto mieć w podróży