Jak dopasować soczewki do wady wzroku?

badanie wzroku

Soczewki kontaktowe to obecnie bardzo popularna i wygodna metoda korekcji wzroku. Podstawowym warunkiem, aby w pełni korzystać z ich zalet jest odpowiedni dobór soczewek zarówno do wady wzroku, jak i osobistych preferencji. Ponieważ dostępnych jest wiele rodzajów soczewek, należy pamiętać, że decyzja o ich wyborze zawsze powinna zapaść po konsultacji ze specjalistą.

Czym kierować się przy wyborze soczewek?

Najważniejszym krokiem przy wyborze odpowiednich soczewek kontaktowych jest wizyta u lekarza optometrysty. W celu prawidłowego dopasowania soczewek przeprowadzi on badanie podczas którego sprawdzi m.in.: ostrość wzroku, pomiar krzywizny rogówki, przebieg odcinka oka, poziom wydzielania łez i ustali dokładną refrakcję oka. Na tej podstawie określi wartość korekcyjną soczewek i ich krzywiznę, a uwzględniając stan zdrowia oczu i osobiste potrzeby, zaproponuje soczewki najlepiej odpowiadające naszym wymaganiom.

 

Typy soczewek kontaktowych

Podstawowym kryterium doboru soczewek kontaktowych jest rodzaj wady wzroku i według tego podziału soczewki dzielimy na:

  • Toryczne – inaczej nazywane cylidrycznymi, które służą do korekcji astygmatyzmu;
  • Sferyczne – przeznaczone dla osób z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością;
  • Progresywne – które pozwalają na odpowiednią zmianę mocy soczewki, tak aby mogła służyć do patrzenia zarówno z bliska jak i z daleka;
  • Ortokorekcyjne – służące do korygowania krótkowzroczności i niewielkiego astygmatyzmu.

Soczewki twarde czy miękkie?

W procesie dopasowania odpowiednich soczewek ważnym punktem będzie także decyzja o wyborze soczewek miękkich lub twardych. Soczewki miękkie to obecnie najbardziej popularny typ soczewek, przeznaczony głównie do długotrwałego używania. Odznaczają się hydrożelową strukturą, a od soczewek twardych różnią się poziomem zawartości wody – wraz z jej wzrostem skraca się okres ich noszenia. Bardzo łatwo dopasowują się do kształtu oka i przeważnie nie powodują alergii ani innych negatywnych reakcji.

Kolejnym rodzajem soczewek są twarde soczewki kontaktowe, szczególnie przeznaczone w leczeniu skomplikowanych wad wzroku. Wykonane są z materiału przepuszczającego tlen i zapewniają doskonałe parametry optyczne. Jako ich wadę uznaje się stosunkowo długi okres adaptacji, który może trwać nawet przez kilka dni. Polecane są przy korekcji: astygmatyzmu, stożka rogówki, dużych wad wzroku, zespole suchego oka i ciężkich schorzeniach okulistycznych.

Przeciwwskazania do korzystania z soczewek

Przed podjęciem decyzji o zamianie okularów na soczewki powinno się także zapoznać z listą przeciwwskazań do ich noszenia. Soczewki nie będą odpowiednim rozwiązaniem w przypadku zaburzeń hormonalnych, cukrzycy, stanach zapalnych gałki ocznej, obniżonej odporności lub poważnej alergii. Jeżeli osoba pragnąca nosić soczewki cierpi z powodu któregokolwiek z wymienionych schorzeń, należy pamiętać o poinformowaniu o tym okulisty, tak aby mógł uwzględnić ten fakt podczas wyboru odpowiedniej metody korekcji wzroku. Źle dobrane soczewki mogą nie tylko nie spełniać swojego zadania, ale nawet prowadzić do uszkodzenia wzroku.