Jak dopasować soczewki do wady wzroku?

badanie wzroku

Soczewki kontaktowe to obecnie bardzo popularna i wygodna metoda korekcji wzroku. Podstawowym warunkiem, aby w pełni korzystać z ich zalet jest odpowiedni dobór soczewek zarówno do wady wzroku, jak i osobistych preferencji. Ponieważ dostępnych jest wiele rodzajów soczewek, należy pamiętać, że decyzja o ich wyborze zawsze powinna zapaść po konsultacji ze specjalistą.

Czym kierować się przy wyborze soczewek?

Najważniejszym krokiem przy wyborze odpowiednich soczewek kontaktowych jest wizyta u lekarza optometrysty. W celu prawidłowego dopasowania soczewek przeprowadzi on badanie podczas którego sprawdzi m.in.: ostrość wzroku, pomiar krzywizny rogówki, przebieg odcinka oka, poziom wydzielania łez i ustali dokładną refrakcję oka. Na tej podstawie określi wartość korekcyjną soczewek i ich krzywiznę, a uwzględniając stan zdrowia oczu i osobiste potrzeby, zaproponuje soczewki najlepiej odpowiadające naszym wymaganiom.

 

Typy soczewek kontaktowych

Podstawowym kryterium doboru soczewek kontaktowych jest rodzaj wady wzroku i według tego podziału soczewki dzielimy na:

  • Toryczne – inaczej nazywane cylidrycznymi, które służą do korekcji astygmatyzmu;
  • Sferyczne – przeznaczone dla osób z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością;
  • Progresywne – które pozwalają na odpowiednią zmianę mocy soczewki, tak aby mogła służyć do patrzenia zarówno z bliska jak i z daleka;
  • Ortokorekcyjne – służące do korygowania krótkowzroczności i niewielkiego astygmatyzmu.
Czytaj również  5 prawd i mitów na temat wody pitnej

Soczewki twarde czy miękkie?

W procesie dopasowania odpowiednich soczewek ważnym punktem będzie także decyzja o wyborze soczewek miękkich lub twardych. Soczewki miękkie to obecnie najbardziej popularny typ soczewek, przeznaczony głównie do długotrwałego używania. Odznaczają się hydrożelową strukturą, a od soczewek twardych różnią się poziomem zawartości wody – wraz z jej wzrostem skraca się okres ich noszenia. Bardzo łatwo dopasowują się do kształtu oka i przeważnie nie powodują alergii ani innych negatywnych reakcji.

Kolejnym rodzajem soczewek są twarde soczewki kontaktowe, szczególnie przeznaczone w leczeniu skomplikowanych wad wzroku. Wykonane są z materiału przepuszczającego tlen i zapewniają doskonałe parametry optyczne. Jako ich wadę uznaje się stosunkowo długi okres adaptacji, który może trwać nawet przez kilka dni. Polecane są przy korekcji: astygmatyzmu, stożka rogówki, dużych wad wzroku, zespole suchego oka i ciężkich schorzeniach okulistycznych.

Przeciwwskazania do korzystania z soczewek

Przed podjęciem decyzji o zamianie okularów na soczewki powinno się także zapoznać z listą przeciwwskazań do ich noszenia. Soczewki nie będą odpowiednim rozwiązaniem w przypadku zaburzeń hormonalnych, cukrzycy, stanach zapalnych gałki ocznej, obniżonej odporności lub poważnej alergii. Jeżeli osoba pragnąca nosić soczewki cierpi z powodu któregokolwiek z wymienionych schorzeń, należy pamiętać o poinformowaniu o tym okulisty, tak aby mógł uwzględnić ten fakt podczas wyboru odpowiedniej metody korekcji wzroku. Źle dobrane soczewki mogą nie tylko nie spełniać swojego zadania, ale nawet prowadzić do uszkodzenia wzroku.

Czytaj również  Czy można przedawkować leki przeciwbólowe?