5 prawd i mitów na temat wody pitnej

woda pitna

Woda to niezbędny element naszego życia. Trudno dziś wyobrazić sobie właściwie skomponowaną dietę bez odpowiednio zbilansowanej ilości płynów. Wokół picia wody narosło jednak mnóstwo mitów – które z nich są faktami a które należy obalić? Sprawdźmy.

1. Należy pić minimum 2 litry wody dziennie

Oto najczęstsze „przykazanie” dietetyczne, związane z wodą a funkcjonujące dość mocno w powszechnej świadomości. Faktem, potwierdzonym przez badaczy, jest ilość naszego zapotrzebowania na wodę do picia. 2 litry wody dziennie dla kobiet i 2,5 litra dla mężczyzn to średnie, dzienne zapotrzebowanie naszych organizmów na wodę. Mitem jest jednak stwierdzenie, że powinna być to zawsze woda czysta. Płynów dostarczamy sobie codziennie spożywając m.in. soki, zupy, napoje a także warzywa i owoce.

2. Picie dużych ilości wody odchudza i oczyszcza organizm

Fakt – woda wspomaga pracę nerek i przyspiesza wypłukiwanie z organizmu wszelkich toksyn oraz trucizn. Trudno zatem przecenić jej dobroczynne właściwości. Spożywanie zbilansowanej, dziennej dawki napojów pozwala utrzymać nasz organizm w stanie biochemicznej równowagi. Jeżeli chodzi o odchudzanie –  czysta woda do picia i wody mineralne z pewnością pomogą w przyspieszeniu tego procesu. Nie możemy jednak założyć, że picie dużych ilości napojów wystarczy, aby zrzucić określoną ilość kilogramów w krótkim okresie czasu.

Czytaj również  Rehabilitacja podudzia - kiedy udać się do terapeuty?

3. Wody nie można „przedawkować”

Teoretycznie trudno uwierzyć nam w to, że wodę można w jakikolwiek sposób przedawkować. Jesteśmy przekonani, że każdy nadmiar w tym zakresie zostanie z łatwością usunięty przez układ moczowy. Prawda jest jednak inna. Każdy z nas – zależnie od płci, wieku, masy i budowy ciała oraz typu uprawianej aktywności – posiada indywidualne zapotrzebowanie na płyny. Picie wody „na zapas”, wbrew zapotrzebowaniu własnego organizmu może nam po prostu zaszkodzić. W skrajnych przypadkach istnieje wręcz możliwość „zatrucia” organizmu zbyt dużą ilością wody (nadmiar wody w ustroju, czyli tzw. przewodnienie hipotoniczne)

4. Picie dużych ilości wody poprawia stan nawilżenia skóry

Picie dużych ilości wody z pewnością wpływa dobroczynnie na cały organizm m.in. poprzez wypłukiwanie substancji toksycznych. Trudno jednak jednoznacznie potwierdzić wpływ płynów na jakość skóry. W tym wypadku istotne jest podwójne nawilżenie – zarówno od wewnątrz, jak i z zewnątrz. W przypadku skóry przesuszonej należ więc skupić się raczej na odpowiednim dobraniu nawilżających dermokosmetyków – kremów i balsamów.

5. Należy pić dużo wód mineralnych

Jeżeli zależy nam na zróżnicowanej diecie, z pewnością powinniśmy uwzględnić w swym jadłospisie wody mineralne. Tego typu napoje będą szczególnie pomocne dla osób: będących na diecie, wykonujących duży wysiłek fizyczny, aktywnych. Pamiętajmy jednak o tym, że wody mineralne mają różny poziom mineralizacji a nadmiar niektórych składników może być dla nas szkodliwy. Ponadto, dobrze mieć świadomość tego, że część wód butelkowanych, oznaczanych jako „mineralne” bądź „źródlane”, może w rzeczywistością zawierać zwykłą wodę pitną.

Czytaj również  Catering dietetyczny do pracy. Jakie są zalety diety pudełkowej?