Zapalenie błony śluzowej żołądka – przyczyny, objawy i leczenie

żołądek

Katar żołądka – czy to w ogóle możliwe? Okazuje się, że tak, ponieważ tak również nazywa się zapalenie błony śluzowej żołądka. Jest to uciążliwa przypadłość, której nie powinno się bagatelizować, ponieważ nieleczona może prowadzić do wielu zdrowotnych powikłań. Jednak po czym poznać, że cierpimy właśnie na tą dolegliwość? Co warto wiedzieć o tej chorobie? I przede wszystkim, co może nam pomóc w walce z zapaleniem błony śluzowej żołądka.

Co przybliża widmo choroby?

Wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto zawczasu dowiedzieć się, co może spowodować taką przypadłość. A skoro już będzie wiadomo, jacy są winowajcy, będzie można ich świadomie unikać. A więc przede wszystkim warto wspomnieć o nadużywaniu alkoholu, o zbyt długim przyjmowaniu leków przeciwzapalnych. Do innych przyczyn pojawienie się zapalenia błony śluzowej żołądka zaliczyć trzeba również:

  • infekcje
  • uszkodzenia toksyczne
  • alergie pokarmowe
  • nadmiar aspiryny
  • stres

Co świadczy o zapaleniu błony śluzowej żołądka?

Po czym można poznać, że to właśnie katar żołądka a nie zwykła niestrawność? Otóż w przypadku zapalenia błony śluzowej żołądka niepokoić powinny nas takie symptomy jak zgaga, nudności, wymioty, uczucie pełności żołądka, krwawienie z przewodu pokarmowego. Te wszystkie objawy powinny skłonić nas do wizyty u lekarza – tutaj najlepiej sprawdzi się gastrolog, który może zdiagnozować chorobę już po objawach, ale dla pewności, zwłaszcza w momencie występowania krwawienia z przełyku, może zlecić gastroskopię lub prześwietlenie przewodu pokarmowego, po czym określić dalsze metody postępowania.

Czytaj również  Kiedy warto udać się do dietetyka i jak wybrać odpowiedniego specjalistę?

Jakie leczenie pomoże?

Jeśli chodzi o zapalenie błony śluzowej żołądka to jeśli zostanie już zdiagnozowane, to bardzo często choroba przechodzi samoistnie, oczywiście pod warunkiem stosowania się do pewnych wytycznych. Aczkolwiek, jeśli mówimy o katarze żołądka z występującym krwawieniem, to może okazać się, że nie obejdzie się bez interwencji chirurgicznej.

Dlatego tak ważne jest, aby nie bagatelizować tych objawów i skonsultować je z lekarzem, ponieważ w skrajnych przypadkach zapalenie błony śluzowej żołądka może spowodować wycięcie nawet całego żołądka.

Jak radzić sobie z przypadłością?

Z pewnością warto mieć w apteczce Iberogast czyli suplement składający się z wyciągu z aż 9 ziół, który idealnie sprawdza się przy wszelkiego rodzaju kłopotach żołądkowych, niweluje wzdęcia, gazy, zmniejsza uczucie pełności żołądka. Aby Iberogast mógł być stosowany jedynie w skrajnych przypadkach, należy unikać alkoholu, papierosów czy kawy. W naszej diecie nie powinno być tłustych potraw, warto też unikać zbyt gorących lub zbyt zimnych potraw. Z pewnością dobroczynną moc dla naszego żołądka będą miały świeże warzywa, które urozmaicą naszą dietę. Jeśli jednak nie uda się nam stosować do powyższych zaleceń, pocieszeniem będzie to, że Iberogast pomoże nie tylko skutecznie, ale również bardzo szybko.