Soczewki kontaktowe – lepszy wybór od okularów?

soczewki kontaktowe

Na temat soczewek kontaktowych krąży wiele mitów. Przede wszystkim, że są one bardzo drogie, nie pozwalają oddychać oczom, zakładanie szkieł kontaktowych jest trudne i bolesne, a ich używanie pogłębia wady wzroku. Takich opinii jest bardzo dużo i można je wręcz mnożyć. Czy aby te wszystkie „owiane negatywną aurą legendy” był prawdziwe? Otóż nie! Jest bowiem szereg czynników, które przemawiają za tym, aby rozważyć kupno soczewek kontaktowych.

Najważniejsze informacje o soczewkach

Soczewki kontaktowe wykonane są z materiału przypominającego cieniutką gumkę, co sprawia, że są wygodne w użytkowaniu nawet wtedy, gdy uprawiamy sporty ekstremalne. Mogą je nosić osoby z wadami krótko- i dalekowzroczności, starczowzroczności (prezbiopią) i astygmatyzmem. Na rynku dostępne są soczewki o mocach od +6 do –12 w różnych rodzajach. Wyróżnia się soczewki: 1-dniowe, 2-tygodniowe, miesięczne, miękkie, twarde, bezbarwne, koloryzujące, toryczne – dla osób z astygmatyzmem.

O wyższości soczewek nad okularami

Zdaniem wielu lekarzy ekspertów z dziedziny okulistyki soczewki kontaktowe są lepsze w użytkowaniu niż okulary. Niewątpliwie zaletą tych pierwszych jest estetyka i atrakcyjniejszy wygląd osoby mającej wadę wzroku. Soczewki zapewniają nieograniczone pole widzenia; ogólnie zapewniają lepsze, bez żadnych zniekształceń widzenie. W okularach ze względu na oddalenie szkła od gałki ocznej dobrze widzi się jedynie przedmioty znajdujące się w centrum pola widzenia. Ponadto w soczewkach kontaktowych nie straszny już jest deszcz czy śnieg – nie zaparują, co zawsze się dzieje w takich sytuacjach z okularami. Latem z kolei umożliwiają noszenie modnych okularów przeciwsłonecznych.

Czytaj również  Korekta wady wzroku – możliwości

Jakie soczewki wybrać?

Wybór pierwszych soczewek najlepiej skonsultować z okulistą lub optometrystą. To on w czasie badania zasugeruje odpowiedni produkt, zarówno pod względem wady wzroku, jak i modelu soczewki. Jaką markę soczewek wybrać? Tutaj wybór jest równie duży. Wiele salonów optycznych sprzedaje swoje własne soczewki. Warto wiedzieć, że soczewki sygnowane markami własnymi to te same soczewki, jakie sprzedawane są pod logiem producenta. Najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do odpowiedniego sklepu z soczewkami w celu zapoznania się z odpowiednimi markami tych produktów korygujących wzrok.

Czy same soczewki wystarczą?

Okuliści są zdania, że nie. Decydując się na zakup soczewek kontaktowych, trzeba posiadać również okulary. Lekarze zlecają korzystanie na zmianę z okularów i soczewek, bo w wielu sytuacjach korzystanie z tych drugich okazuje się niemożliwe. Podrażnienie, tzw. zespół suchego oka, zmęczenie oczu wskutek długiej pracy przy komputerze mogą być przeciwwskazaniami do noszenia soczewek, a okulary w takich sytuacjach są niezawodne. Warto więc posiadać zarówno jedne, jak i drugie. Noszenie soczewek kontaktowych z pewnością ułatwia życie. Lista plusów jest bardzo długa, bo korzystanie z nich ma więcej zalet niż noszenie okularów. Jeśli więc rozważasz ich zakup – zrób to!. Pamiętaj jednak, że ich używanie wymaga zachowania wysokiej higieny.