Odżywki i suplementy dla sportowców

sportowiec

Na siłowaniach i w sklepach specjalistycznych znajdziemy odżywki i suplementy diety przeznaczone dla sportowców. Specyfiki te zawierają substancje mobilizujące organizm do szybszego spalania tłuszczu i budowania tkanki mięśniowej. Suplementy diety dla sportowców nie wpływają na gospodarkę hormonalną i w zalecanych ilościach nie są szkodliwe dla zdrowia.

Czym są odżywki dla sportowców?

Suplementy diety przeznaczone dla sportowców to legalne, dostępne w aptekach substancje o różnych działaniu. Po pierwsze, wyróżniamy spalacze tłuszczu, czyli substancje mobilizujące organizm do szybszego spalania tłuszczu. Po drugie – odżywki dla sportowców na masę, czyli substancje wpływające na budowę tkanki mięśniowej. Oczywiście, tego typu specyfiki nie spalą tłuszczu czy nie zbudują mięśni jeśli w parze z nimi nie pojawi się ciężka praca na siłowni i odpowiednia dieta.

Spalacze tłuszczu dla sportowców

W spalaczach tłuszczu znajdziemy synefrynę, która podnosi poziom energii i pobudza organizm podobnie jak kofeina. Dzięki temu zwiększa się poziom energii i metabolizm oraz szybkość spalania kalorii, a zmniejsza się apetyt. Spalaczami dla sportowców są również tabletki zawierające chrom. Ten pierwiastek można przyjmować, zjadając produkty go zawierające, np. kasze, szparagi, gruboziarniste pieczywo czy owoce morza.

Czytaj również  5 kroków do zdrowego trybu życia

Odżywki dla sportowców na bazie kreatyny

Kreatyna jest aminokwasem, który występuje w organizmie. Przyjmowana w formie suplementu diety, zwiększa wytrzymałość i energię, pobudzając ciało do zwiększonej pracy. Dzięki niej szybciej zwiększają się mięśnie. Oczywiście, będzie działała tylko wtedy, gdy będziemy ćwiczyć. Należy brać ją po wysiłku na siłowni, od razu po rozpuszczeniu. W czasie suplementacji kreatyną trzeba pić dużo wody, gdyż substancja powoduje szybsze odwadnianie. Odżywki keratynowe przyjmuje się, chcąc zwiększyć masę ciała i wspomóc budowanie mięśni. Nadużywanie tego typu suplementów diety może wywołać tycie, biegunkę, bóle żołądka i skurcze mięśni. Nie powinny być stosowane przez osoby cierpiące na choroby nerek oraz osoby poniżej 18. roku życia.

Odżywki dla sportowców – napoje energetyzujące i izotoniczne

Napoje izotoniczne są przeznaczone dla osób, które podejmują duży wysiłek fizyczny, czyli intensywnie ćwiczą i pracują fizycznie. W składzie napojów izotonicznych można znaleźć składniki mineralne: sód, potas, wapń, fosfor, magnez, witaminy oraz węglowodany (cukry). Zawartość węglowodanów powoduje, że mimo wysiłku nie dochodzi do obniżenia stężenia glukozy we krwi, a jej właściwe stężenie pozwala na wydłużenie czasu treningu, bez spadku wydolności. Napoje energetyzujące są przeznaczone nie tylko dla sportowców, gdyż mogą być stosowane przez osoby przemęczone i zdekoncentrowane. Uważać powinny na nie osoby poddawane silnym i długotrwałym stresom. W napojach energetyzujących jest dużo kofeiny, która ma działanie moczopędne i wypłukuje magnez z organizmu.

Czytaj również  Leki przeciwbólowe, które warto mieć w podróży

Bez odpowiedniej diety i ciężkiej pracy na siłowni nie zbuduje się pięknego ciała. Wysiłek może wspomóc, przyjmując odpowiednie odżywki dla sportowców.