Odżywki i suplementy dla sportowców

sportowiec

Na siłowaniach i w sklepach specjalistycznych znajdziemy odżywki i suplementy diety przeznaczone dla sportowców. Specyfiki te zawierają substancje mobilizujące organizm do szybszego spalania tłuszczu i budowania tkanki mięśniowej. Suplementy diety dla sportowców nie wpływają na gospodarkę hormonalną i w zalecanych ilościach nie są szkodliwe dla zdrowia.

Czym są odżywki dla sportowców?

Suplementy diety przeznaczone dla sportowców to legalne, dostępne w aptekach substancje o różnych działaniu. Po pierwsze, wyróżniamy spalacze tłuszczu, czyli substancje mobilizujące organizm do szybszego spalania tłuszczu. Po drugie – odżywki dla sportowców na masę, czyli substancje wpływające na budowę tkanki mięśniowej. Oczywiście, tego typu specyfiki nie spalą tłuszczu czy nie zbudują mięśni jeśli w parze z nimi nie pojawi się ciężka praca na siłowni i odpowiednia dieta.

Spalacze tłuszczu dla sportowców

W spalaczach tłuszczu znajdziemy synefrynę, która podnosi poziom energii i pobudza organizm podobnie jak kofeina. Dzięki temu zwiększa się poziom energii i metabolizm oraz szybkość spalania kalorii, a zmniejsza się apetyt. Spalaczami dla sportowców są również tabletki zawierające chrom. Ten pierwiastek można przyjmować, zjadając produkty go zawierające, np. kasze, szparagi, gruboziarniste pieczywo czy owoce morza.

Czytaj również  Batony jako słodka przekąska

Odżywki dla sportowców na bazie kreatyny

Kreatyna jest aminokwasem, który występuje w organizmie. Przyjmowana w formie suplementu diety, zwiększa wytrzymałość i energię, pobudzając ciało do zwiększonej pracy. Dzięki niej szybciej zwiększają się mięśnie. Oczywiście, będzie działała tylko wtedy, gdy będziemy ćwiczyć. Należy brać ją po wysiłku na siłowni, od razu po rozpuszczeniu. W czasie suplementacji kreatyną trzeba pić dużo wody, gdyż substancja powoduje szybsze odwadnianie. Odżywki keratynowe przyjmuje się, chcąc zwiększyć masę ciała i wspomóc budowanie mięśni. Nadużywanie tego typu suplementów diety może wywołać tycie, biegunkę, bóle żołądka i skurcze mięśni. Nie powinny być stosowane przez osoby cierpiące na choroby nerek oraz osoby poniżej 18. roku życia.

Odżywki dla sportowców – napoje energetyzujące i izotoniczne

Napoje izotoniczne są przeznaczone dla osób, które podejmują duży wysiłek fizyczny, czyli intensywnie ćwiczą i pracują fizycznie. W składzie napojów izotonicznych można znaleźć składniki mineralne: sód, potas, wapń, fosfor, magnez, witaminy oraz węglowodany (cukry). Zawartość węglowodanów powoduje, że mimo wysiłku nie dochodzi do obniżenia stężenia glukozy we krwi, a jej właściwe stężenie pozwala na wydłużenie czasu treningu, bez spadku wydolności. Napoje energetyzujące są przeznaczone nie tylko dla sportowców, gdyż mogą być stosowane przez osoby przemęczone i zdekoncentrowane. Uważać powinny na nie osoby poddawane silnym i długotrwałym stresom. W napojach energetyzujących jest dużo kofeiny, która ma działanie moczopędne i wypłukuje magnez z organizmu.

Czytaj również 

Bez odpowiedniej diety i ciężkiej pracy na siłowni nie zbuduje się pięknego ciała. Wysiłek może wspomóc, przyjmując odpowiednie odżywki dla sportowców.