Nie trać wzroku przez zaćmę: wskazania i przebieg leczenia

Zaćma jest chorobą degeneracyjną narządu wzroku, co oznacza, że jej przebieg ma charakter postępujący, prowadzący do upośledzenia lub zaniku widzenia. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zaćma jest chorobą cywilizacyjną i dotyka nawet 800 tysięcy osób w Polsce. Na szczęście podjęcie leczenia na odpowiednim etapie choroby daje skuteczne i szybkie efekty – sprawdź, na czym polega terapia i kiedy warto zgłosić się do okulisty.

Zaćma – charakterystyka i wskazania do leczenia

Zaćma nazywana również kataraktą (od łacińskiego cataracta) to schorzenie, które polega na mętnieniu soczewki oka. Soczewka stopniowo przepuszcza coraz mniej światła, co prowadzi do pogorszenia widzenia, a w ostatnim stadium choroby – ślepoty. Warto pokreślić, że przebieg zaćmy jest odwracalny leczeniem operacyjnym.

Wyróżnia się 4 rodzaje zaćmy:

  • starczą, postępującą wraz z wiekiem, najczęściej pojawiająca się w drugiej połowie życia,
  • wrodzoną, o podłożu genetycznym,
  • cukrzycową,
  • pourazową.

Bez względu na przyczynę, dolegliwości i dyskomfort związany z chorobą jest taki sam i obejmuje m.in.:

  • szybkie męczenie oczu,
  • nadwrażliwość na światło,
  • zamglony obraz,
  • problem z określeniem odległości,
  • zaburzenie widzenia barw,
  • zniekształcone widzenie kształtów.

Warto podkreślić, że wymienione sygnały mogą obejmować tylko jedno oko, zaćma nie powoduje również objawów typowych dla wielu innych chorób oczu, czyli łzawienia, zaczerwienienia spojówek czy bólu. Zaćmę usuwa się operacyjnie, a wskazaniem jest pogarszający się wzrok.

Czytaj również  Soczewki kontaktowe jak używać

Jak przebiega leczenie zaćmy?

Przed przystąpieniem do operacji zaćmy, niezbędna jest wizyta kwalifikacyjna. Okulista wyklucza wówczas przeciwskazania i zbiera wywiad. Zabieg trwa około 15 minut i jest przeprowadzany w trybie ambulatoryjnym w znieczuleniu miejscowym.

Operacja zaćmy odbywa się przy użyciu narzędzi ultradźwiękowych, które rozbijają zmętniałą soczewkę, a następnie lekarz wstawia nową. Soczewka ta pozwala również skorygować wadę wzroku, taką jak astygmatyzm, krótko lub dalekowzroczność. Soczewki mogą być również wyposażone w filtr UV oraz plamkę żółtą, które chronią narząd wzroku przed szkodliwym działaniem światła niebieskiego emitowanego przez ekrany telewizorów, telefonów czy komputerów.

Podejrzewasz zaćmę u siebie lub bliskiej osoby?

Jeśli podejrzewasz, że Ty lub bliska Ci osoba może chorować na zaćmę, nie zwlekaj – szybko podjęte leczenie może zupełnie odwrócić proces degeneracji wzroku. Już dziś zgłoś się do Wrocławskiego Centrum Okulistycznego, gdzie otrzymasz fachową i skuteczną pomoc.