Kiedy warto udać się do dietetyka i jak wybrać odpowiedniego specjalistę?

Prawidłowe żywienie ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu – potrafi dodać energii, wspierać w procesie leczenia, a także przygotować do nowej życiowej roli. Kiedy warto udać się na konsultację do dietetyka i co warto wiedzieć przed wybraniem właściwego specjalisty? O tym w niniejszym artykule.

Kiedy warto skorzystać z usług dietetyka?

Dietetyka to odłam nauki medycznej, która obszarem obejmuje prawidłowe żywienie osób zdrowych i chorych. Dietetyk jest zatem specjalistą, który pomaga zaplanować oraz wdrożyć odpowiedni jadłospis, który będzie służył pacjentowi, biorąc pod uwagę jego styl życia, potrzeby, choroby czy preferencje smakowe.

Na konsultacje mogą się wybrać osoby, które:

  • Chorują na choroby dietozależne (np. cukrzyca, choroby układu krążenia),
  • Chorują na otyłość lub mają nadwagę i chciałyby wprowadzić zdrowe nawyki do codziennego życia,
  • Chorują na zaburzenia odżywiania (np. anoreksja, bulimia, napady objadania, silne restrykcje żywieniowe),
  • Mają alergie pokarmowe lub nietolerancje (np. celiaklię, czyli nietolerancję glutenu),
  • Znajdują się w newralgicznym momencie życia i chcą dostosować dietę do nowych okoliczności (np. wchodzą w okres menopauzy, zachodzą w ciążę, karmią piersią),
  • Potrzebują konsultacji dietetycznej w związku z dużym zapotrzebowaniem energetycznym (np. osoby pracujące fizycznie, sportowcy),
  • Chcą zrezygnować ze spożywania mięsa lub nabiału i przejść na dietę wegetariańską.
Czytaj również  Szczoteczka elektryczna do zębów - największe zalety

Do jakiego dietetyka warto się wybrać?

Dietetyk niejedno ma imię – specjalista ten może skupiać się na rozmaitych obszarach, dlatego wyróżniamy:

  • Dietetyków klinicznych – dysponujących wiedzą na temat odżywania w różnych chorobach i dolegliwościach,
  • Psychodietetyków – zajmujących się związkiem czynników środowiskowych oraz społecznych z rozwojem nieprawidłowych nawyków żywieniowych,
  • Dietetyków sportowych, którzy mają odpowiednią wiedzę na temat żywienia osób aktywnych fizycznie, które uprawiają sport – amatorsko lub zawodowo.

Umów się na konsultacje do dr hab. N med. Doroty Waśko-Czopnik

Pacjenci, którzy cierpią na choroby wewnętrzne mogą się również udać do dietetyka, który jednocześnie ukończył studia medyczne. Warunki te spełnia dr hab. N med. Dorota Waśko-Czopnik.

Podwójna specjalizacja lekarza gwarantuje, że pacjent otrzyma całościową, profesjonalną pomoc. Podczas wizyty dietetyk może ułożyć plan żywieniowy, a także przepisać niezbędne medykamenty czy skierować na odpowiednie badania. Już dziś umów się na konsultację – mailowo lub telefonicznie i zadbaj o lepsze samopoczucie na co dzień.