Jak należy dbać o wzrok – praktyczne porady

Soczewki kontaktowe

Spędzamy coraz więcej czasu przed ekranami komputerów, tabletów czy smartfonów, zapominając przy tym o prawidłowej higienie wzroku. Efektami takiego postępowania są wady wzroku, ból i pieczenie oczu. Co zrobić, by móc cieszyć się sokolim wzrokiem przez długie lata?

Dlaczego warto mrugać?

Siedząc przy komputerze przez długi czas wpatrujemy się w określony obszar, często zapominając o mruganiu. To duży błąd, ponieważ dzięki tej czynności zapewniamy sobie nawilżanie oczu niezbędne do ich prawidłowego funkcjonowania. Do nawilżenia gałek ocznych niezbędne są łzy. Ich rozprowadzenie odbywa się podczas mrugania. Jeśli o nim zapomnimy możemy nabawić się suchości oka. Wysuszone oczy bolą i pieką, a w zaawansowanym stadium duży ból sprawia nawet opuszczanie powiek. Jeśli często pracujemy przy komputerze dajmy oczom odpocząć patrząc co jakiś czas w oddalony punkt i regularnie mrugając powiekami. Dobrze wyposażyć się w „sztuczne łzy”, czyli płyn nawilżający. Jeśli nie mamy do niego dostępu można przemyć oczy roztworem soli fizjologicznej. Niestety efekt będzie krótkotrwały, gdyż płyn ten nie ma właściwości nawilżających, ale oczyszczające.

Jak oczy mogą odpocząć?

Nawet kiedy my odpoczywamy nasze oczy ciężko pracują. Jest tak kiedy czytamy książkę, oglądamy telewizję czy siedzimy przy komputerze. Należy wówczas zadbać o odpowiednie oświetlenie i odrywanie wzroku od książki lub ekranu. Najlepiej co godzinę zrobić sobie krótką przerwę, podczas której oczy będą „wędrować”. Świetnym sposobem na zapewnienie relaksu oczom jest też wpatrywanie się w zielony kolor. Najlepszą porą dla odpoczynku aparatu wzroku jest oczywiście noc. Powinniśmy kłaść się spać w zaciemnionym pomieszczeniu, dlatego jeśli robimy to w ciągu dnia pamiętajmy o grubych zasłonach lub roletach. Światło w pokoju sprawia, że oczy nieustannie są w fazie czuwania. Aby naprawdę wypoczęły powinniśmy zapewnić im przynajmniej 8 godzin snu.

Czytaj również  Catering dietetyczny do pracy. Jakie są zalety diety pudełkowej?

Jak pielęgnować oczy?

Odpowiednia pielęgnacja oczu i ich okolic jest konieczna do zachowania zdrowia tych organów. Panie powinny pamiętać o dokładnym demakijażu. Położenie się spać z resztkami kosmetyków, takich jak cienie do powiek lub tusz do rzęs, może skutkować podrażnieniem spojówek. Makijażu nie należy zmywać wodą, ponieważ wiele kosmetyków wymaga specjalnych środków, a woda nie usunie ich całkowicie. Dlatego każda kobieta powinna mieć w swojej kosmetyczce płyn, mleczko lub chusteczki do demakijażu. Nie bez znaczenia jest również krem pod oczy. Wokół nich znajduje się bowiem cienka skóra ze skłonnościami do powstawania zmarszczek i zasinień. Wynika to ze słabego krążenia krwi i limfy w tych okolicach. Najlepiej dobierać oddzielne kremy na dzień i na noc. Kosmetyki na dzień powinny mieć właściwości ochronne. Natomiast kremy stosowane na noc mają przede wszystkim odżywiać skórę.

Oczy to bardzo ważne i niezwykle delikatne narządy, o które należy odpowiednio dbać. Wymagają odpoczynku, ochrony i odpowiedniej pielęgnacji. Nie zapominajmy o okularach z filtrami UV, dobrym oświetleniu i specjalnych kosmetykach.