Jak i czym czyścić uszy dziecka?

ucho dziecko

Higiena dzieci jest bardzo ważna, o czym nie trzeba przekonywać rozsądnych rodziców. Myjemy maluchy, smarujemy balsamami, szorujemy zęby. Nie możemy zapomnieć również o uszach, których czyszczenie nie jest łatwą sprawą. Woskowina jest potrzebna dla zdrowia uszu, ale jej nadmiar trzeba usuwać.

Podstawy higieny dzieci. Dlaczego trzeba czyścić uszy?

Występowanie woskowiny to naturalny proces. Jej zadaniem jest natłuszczanie przewodu słuchowego, co chroni przed urazami i zapobiega rozwojowi bakterii i grzybów. Wydzielina wychwytuje też zanieczyszczenia, które mogłyby wniknąć do ucha dziecka. Dbając o higienę dziecka, nie możemy jej usuwać. Niedobór woskowiny może sprawić, że rozwinie się infekcja ucha, a skóra w przewodzie słuchowym zacznie się wysuszać i łuszczyć. Ponadto, nadmierne usuwanie woskowiny pobudza jej produkcję, a to może prowadzić do wytworzenia korka woskowinowego zatykającego ucho.

Higiena dzieci. Jak czyścić uszy niemowlaka?

Czyszczenie uszu niemowlaka, usuwajmy woskowinę jedynie z małżowiny, a nie z przewodu słuchowego. Róbmy to około dwa razy w tygodniu. Dbając o higienę dzieci, podczas kąpieli umyjmy uszy niemowlaka mydłem, a następnie spłuczmy je wodą. Nie musimy się bać, że zamoczymy uszy dziecka, gdyż, wbrew potocznym opiniom, nie jest to szkodliwe, ponieważ głębiej położone struktury ucha są chronione szczelną błoną bębenkową. Po kąpieli oczyszczamy małżowiny z resztek woskowiny. Połóżmy dziecko na boku, owińmy palec zmoczonym wacikiem kosmetycznym i oczyśćmy ucho malca. Nie używajmy do tego celu patyczków kosmetycznych, ponieważ łatwo jest włożyć patyczek za głęboko, wpychając woskowinę głębiej lub nawet przebijając błonę bębenkową. Pamiętajmy o oczyszczeniu skóry za uszami.

Czytaj również  Kiedy i po co stosować peeling?

Zasady higieny dzieci. Jak czyścić uszy starszakom?

Również kilkulatkowi powinno się usuwać jedynie tę woskowinę, która w naturalny sposób wypłynęła z ucha. Czyśćmy małżowiną i ujście przewodu słuchowego, używając do tego wacika. Jeśli woskowiny jest zbyt dużo, możemy zastosować preparat rozpuszczający woskowinę, który kupimy w aptece bez recepty. Kilka jego kropli trzeba wlać do ucha. Po kilku chwilach wystarczy przepłukać je solą fizjologiczną lub po prostu wytrzeć z małżowiny usznej to, co z ucha wypłynęło. Jest to ważny element higieny dzieci, gdyż zaleganie woskowiny w przewodzie słuchowym może powodować niedosłuch, szumy uszne, uczucie pełności w uchu, swędzenie, ból oraz kaszel i zawroty głowy.

Dbając o higienę dzieci, pamiętajmy o dokładnym czyszczeniu uszu, by maluch słyszał dobrze i nie cierpiał na bolesne infekcje.