W najprostszych słowach, endometrioza to choroba polegająca na występowaniu błony śluzowej macicy poza jej granicami. Najczęściej tkanka ta rozwija się wokół narządów znajdujących się w obszarach miednicy, w tym na jajowodach i jajnikach. Objawy endometriozy są skutkiem tego, że błona śluzowa znajdująca się w innych miejscach organizmu nie może naturalnie wydostać się podczas cyklu menstruacyjnego. Zalegająca tkanka powoduje zrosty, guzki oraz zmiany, które wywołują krwawienie i bolesną reakcję zapalną.
Endometrioza – objawy
Choroba może mieć początek już w okresie dojrzewania, wraz z pojawieniem się pierwszej miesiączki. Dlatego ból spowodowany stanem zapalnym łatwo pomylić z dolegliwościami menstruacyjnymi. Objawy mogą pojawić się jednak także w późniejszym wieku. Ich występowanie jest chroniczne lub cykliczne – występują one wtedy w podobnym czasie, co miesiączka.
Symptomy nie zawsze są takie same. Różnią się w zależności od tego, gdzie zlokalizowany jest nienaturalny rozrost błony śluzowej. Do najczęstszych objawów endometriozy zaliczamy:
- bolesne skurcze menstruacyjne,
- ból odczuwany podczas i po stosunku płciowym,
- bolesne wypróżnienie i oddawanie moczu,
- bóle brzucha, dolnej części pleców i okolic uda – które często utrzymują się przez cały okres trwania cyklu,
- trudności z zajściem w ciąże.
Ból to jest najbardziej dotkliwym symptomem choroby. Jest on spowodowany comiesięcznym krwawieniem endometrium, czyli tkanki naturalnie występującej w macicy. Aktywność błony śluzowej powoduje również stany zapalne w narządach, obok których się rozwija.
Endometrioza – diagnostyka
Bolesne objawy tej choroby są często mylone z innymi zaburzeniami. Podstawą skutecznej diagnozy jest wywiad dotyczący historii przebytych chorób oraz zaobserwowanych dolegliwości. W celu pogłębienia obserwacji wykonuje się również badania ginekologiczne. Wsparciem dla lekarza są też badania obrazujące stan tkanek wewnętrznych takie jak USG domaciczne i rezonans magnetyczny.
Ostatecznej diagnozy endometriozy dokonuje się za pomocą laparoskopii. Pozwala ona na wprowadzenie przez powłokę brzuszną narzędzia wyposażonego w kamerę, umożliwiającą obserwacje i ocenę stanów zapalnych. Potwierdzenia występowania choroby dokonuje się po analizie pobranych wycinków tkanki.
Endometrioza – leczenie
Niestety etiologia tej choroby jest nieznana, dlatego można leczyć jedynie objawy. Sposób kuracji zależy od nasilenia dolegliwości oraz stopnia zaawansowania endometriozy. Najczęściej lekarze stosują leki przeciwbólowe. Czasami zaleca się również kurację hormonalną, mająca na celu zapobiec owulacji oraz zatrzymać wzrost i złuszczanie się endometrium.
Alternatywną formą opieki medycznej są interwencje chirurgiczne. W wyjątkowo bolesnych przypadkach lekarz może zdecydować o usunięciu bądź zniszczeniu nieprawidłowo zlokalizowanych tkanek. Jest to działanie, które pozwala poprawić płodność oraz wyraźnie zmniejszyć dolegliwości bólowe. Nie jest jednak absolutnym gwarantem wyeliminowania endometriozy.
Jak odzyskać komfort życia?
Jeśli Twoja menstruacja jest wyjątkowo bolesna i przypuszczasz, że może to być objawem endometriozy, nie zwlekaj z diagnozą. Wrocławska placówka Medicus Clinic zapewnia nowoczesną opiekę medyczną, która pozwala na przywrócenie płodności i życie bez powracającego bólu. Specjaliści Medicus Clinic potrafią skutecznie leczyć objawy choroby, łącząc leczenie farmakologiczne i operacyjne. Już dziś umów się na konsultacje do specjalisty i dowiedz się więcej o endometriozie oraz sposobach jej leczenia.