4 sprawdzone sposoby na potliwość stóp

Pocimy się wszyscy, gdyż wydzielanie potu to reakcja obronna naszego organizmu na przegrzanie – zachodzi wtedy naturalny proces termoregulacji. Problem pojawia się wtedy, gdy potu jest zbyt dużo, co w połączeniu z obecnymi na skórze drobnoustrojami powoduje nieprzyjemny zapach stóp. Jak się go pozbyć? Co stosować? Lepszy jest dezodorant do stóp czy zasypka Alta?

Skąd się bierze nadmierna potliwość stóp? Czy kosmetyki Alta pomogą na ten problem?

Wyróżnia się dwa rodzaje gruczołów potowych – ekrynowe i apokrynowe, a za nadmierną potliwość stóp odpowiedzialne są te pierwsze. Świeży pot jest prawie bezwonny, ale po pewnym czasie bakterie rozkładające i zawarte w nim substancje odpowiadają za powstanie nieprzyjemnego zapachu. Nadpotliwość stóp może być objawem wielu chorób, najczęściej o podłożu endokrynologicznym (zaburzenia hormonalne, nadczynność tarczycy, choroby przysadki) i neurologicznym. Pojawia się również po zastosowaniu niektórych leków (np. antydepresyjnych) oraz używek (kawa, alkohol). Nogi mocniej pocą się także w czasie stresu. Jak sobie z tym radzić? Co oferują laboratoria Alta?

Czytaj również  Opryszczka - wypróbowane domowe sposoby na opryszczkę

Zanim sięgniemy po zasypkę Alta. Dobre ubranie dla stóp

Przede wszystkim musimy dbać o higienę stóp. Konieczne jest regularne ich mycie oraz pielęgnowanie paznokci. Powinniśmy stopom zapewnić dobrą wentylację, dlatego należy wybierać obuwie i skarpety z naturalnych, przepuszczających powietrze materiałów. W butach zrobionych ze sztucznej skóry stopy mogą się mocno pocić, a takie wilgotne środowisko to idealnie miejsce do rozwoju patogenów.

Kilka sposobów na pocenie się stóp. Zasypka i dezodorant Alta

Jeśli nie zaczniemy sobie radzić z poceniem się stóp, skóra na nich może stać się zrogowaciała, by chronić się przed utratą wilgoci. W efekcie nie tylko brzydko wygląda, lecz także jest mniej odporna na uszkodzenia, a także bakterie i grzyby. W aptekach dostępnych jest wiele preparatów, które ograniczają aktywność gruczołów potowych. Można wybrać zasypkę Alta (https://gemini.pl/alta-zasypka-przeciw-poceniu-stop-z-klaczem-tataraku-40-g-0011664), która osusza skórę i niweluje przykry zapach. Kosmetyk zawiera sproszkowane kłącze tataraku, który ma właściwości przeciwgrzybiczne oraz przeciwbakteryjne. Dodano do niego kwas salicylowy, co sprawia, że zasypka jest skuteczna nawet przy bardzo uciążliwej i silnej nadpotliwości stóp. Zasypka działa osłonowo, przeciwzapalnie oraz wysuszająco. Można stosować także antyperspiranty przeznaczone do skóry stóp, które chronią przed poceniem przez wiele godzin. Delikatnie, ale skutecznie działa dezodorant Alta, który zawiera bakteriobójczą i przeciwgrzybiczną szałwię. Dodatek wyciągu z tataraku, nagietka i lawendy sprawia, że środek jest bardzo skuteczny.

Czytaj również  Pielęgnacja skóry zimą- podstawowe zasady

Zanim sięgniemy po Alta. Domowe sposoby na potliwość stóp

Mocno pocące się stopy możemy moczyć w wodzie z solą, która wykazuje właściwości odkażające. Do wody możemy dodać olejek herbaciany o działaniu antybakteryjnym i przeciwgrzybicznym. Warto wprowadzić także pewne zmiany w diecie. Unikajmy potraw zawierających ostre i rozgrzewające przyprawy, gdyż podnoszą one temperaturę ciała i stymulują gruczoły do wydzielania potu. Ograniczmy tez picie kawy i alkoholu. Zamiast tego lepiej sięgnąć po napary ziołowe np. z szałwii lub skrzypu.

Co robić, gdy nic nie pomaga? Odwiedźmy lekarza

Nadmierną potliwość stóp można także leczyć u specjalisty – stosuje się farmakologię, psychoterapię oraz metody inwazyjne i nieinwazyjne. Leczenie farmakologiczne obejmuje stosowanie leków antycholinergicznych, przeciwmuskarynowych lub leków uspokajających. Lekarz dermatolog może wykonać zabieg jonoferezy, w czasie którego wykorzystuje się pole elektryczne, za pomocą którego wprowadzane są jony do tkanek. Polecany jest także zabieg z wykorzystaniem botoksu, czyli toksyny botulinowej. Stopy ostrzykuje się odpowiednią dawką środka, który hamuje aktywność gruczołów potowych.

Nadmierna potliwość stóp to duży problem kosmetyczny, który można rozwiązać, dbając o higienę, nosząc przepuszczające powietrze obuwie i używając dezodorantu i zasypki Alta.