Korekta wady wzroku – możliwości

Korekta wady wzroku

Podstawowym warunkiem ostrego widzenia jest prawidłowa budowa i funkcjonowanie układu optycznego oka. Jeśli któryś z działających w nim mechanizmów zaczyna szwankować, widzimy coraz gorzej. W związku z tym często mrużymy oczy, czego następstwem są bóle głowy. Na szczęście, wady wzroku można korygować. Okuliści mają do dyspozycji okulary, soczewki kontaktowe lub laserową korektę wzroku.

Jak działa oko?

Jeśli oko działa dobrze, wpadające do niego promienie świetlne przechodzą przez rogówkę oraz soczewkę i skupiają się na siatkówce, gdzie są odbierane przez receptory nerwowe i przekształcane w impulsy elektryczne, które są przekazywane do mózgu przez nerw wzrokowy. Odbierane w ten sposób impulsy mózg przekształca w wyraźny obraz. Wada refrakcji oka powoduje, że układ optyczny nie skupia na siatkówce równoległej wiązki promieni, w związku z czym odbierany obraz jest widziany nieprawidłowo. Trzy podstawowe wady wzroku, które wymagają korekty okularami lub soczewkami, to: krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm.

Jak się koryguje wady wzroku: okulary i soczewki kontaktowe

W oku krótkowzrocznym promienie świetlne nie skupiają się na siatkówce ale przed nią, co powoduje brak możliwości ostrego widzenia odległych obiektów. Osoby cierpiące na krótkowzroczność dobrze widzą to, co znajduje się blisko nich, ale jeśli coś znajduje się dalej, obraz staje się bardziej rozmyty. Krótkowidz musi przysuwać przedmioty do siebie, by dobrze widzieć. Krótkowzroczność mierzy się w dioptriach w ujemnej skali. Dalekowidz dobrze widzi odległe przedmioty, ale ma problem z przeczytaniem gazety, gdyż źle widzi przedmioty leżące blisko. Dalekowzroczność, w większości przypadków, jest wadą dziedziczną. W obu przypadkach lekarz może zalecić noszenie okularów lub soczewek.

Czytaj również  Jak należy dbać o wzrok – praktyczne porady

Co lepsze – okulary czy soczewki kontaktowe?

Korekcja okularowa jest najpowszechniej stosowaną formą korekcji wad wzroku. W nadwzroczności są stosowane soczewki wypukłe, skupiające. Krótkowzroczność wymaga soczewek wklęsłych, rozpraszających wiązkę światła. Do korekcji astygmatyzmu stosowane są soczewki cylindryczne, które posiadają cylindryczną krzywiznę łamiącą. Soczewki działają podobnie jak okulary, co oznacza, że oko nadwzroczne koryguje się soczewkami kontaktowymi skupiającymi (tak zwane plusy), a oko krótkowzroczne soczewkami rozpraszającymi, zwanymi minusami. Soczewka skupiająca powoduje dodatkowe załamanie promieni słonecznych i wzmocnienia siły aparatu łamiącego oka.

Na czym polega laserowa korekta wzroku?

Laserowa korekcja wzroku ma na celu trwałe wyeliminowanie wady wzroku bez konieczności noszenia okularów czy soczewek kontaktowych. Podczas takiej operacji można korygować zarówno krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm, jak i kombinacje tych wad. Zabieg przeprowadza się za pomocą specjalnego lasera, a jego istotą jest precyzyjne wymodelowanie kształtu rogówki oka w taki sposób, aby wpadające do oka promienie świetlne były skupiane na siatkówce i tworzyły wyraźny obraz. Dobry wzrok to jeden z warunków komfortu funkcjonowania i dobrego samopoczucia. Jeśli słabo widzimy, idźmy do lekarza, który zaleci noszenie okularów lub soczewek kontaktowych.