Kiedy i po co stosować peeling?

Każdy z nas marzy o pięknej i idealnie gładkiej skórze. Jednak nie zawsze możemy się taką poszczycić. Na skórze często pojawiają się wypryski czy przebarwienia. Pod wpływem czynników zewnętrznych skóra może stać się poszarzała czy przesuszona. Wówczas warto wykonać peeling, który pozwoli na odsłonięcie pięknej, gładkiej skóry. Jakie są rodzaje peelingów, po co je się stosuje i jak często warto je wykonywać?

Po co się wykonuje peeling?

Peelingi stosuje się przede wszystkim po to, aby polepszyć wygląd skóry. Regularne stosowanie pozwala na odświeżenie cery oraz przywrócenie jej estetycznego wyglądu. W zależności od rodzaju cery peelingi mogą mieć różne składniki – inne będą składniki kosmetyków do skóry normalnej, inne do przetłuszczającej się, a jeszcze inne do cery wrażliwej. Warto też pamiętać, że do różnych części ciała stosuje się odrębne peelingi. Do skóry twarzy polecane są peelingi drobnoziarniste lub dermokosmetyki takie jak peelingi enzymatyczne. Do ciała można stosować peelingi o grubszej strukturze, które pomagają w usuwaniu naskórka i zgrubień występujących np. na kolanach czy łokciach. Do skóry dłoni zaleca się stosowanie jednak nieco łagodniejszych peelingów. Najgrubsze peelingi przeznaczone są do pielęgnacji skóry stóp.

Czytaj również  Jak i czym czyścić uszy dziecka?

Jakie są rodzaje peelingów?

Na domowy użytek z reguły stosuje się dwa rodzaje peelingów – mechaniczne i enzymatyczne. Peelingi mechaniczne to takie, w których znajdują się drobinki np. pumeksu czy innego tworzywa, które pozwala na usunięcie poprzez tarcie martwego naskórka. W peelingach enzymatycznych stosuje się przede wszystkim substancje takie jak naturalne kwasy, które delikatnie i stopniowo złuszczają naskórek. Peelingi enzymatyczne polecane są szczególnie do pielęgnacji skóry wrażliwej i suchej. W takim przypadku zastosowanie peelingu mechanicznego mogłoby spowodować podrażnienia skóry i zaczerwienienia.

W salonach kosmetycznych można korzystać z bardziej zaawansowanych peelingów, które muszą być wykonane przez specjalistę. Najczęściej tego rodzaju zabiegi zaleca się wykonywać jesienią lub wiosną, kiedy słońce nie jest zbyt silne, gdyż peelingi tego rodzaju ingerują głębiej w strukturę skóry, co w połączeniu z ekspozycją na słońce może powodować powstawanie podrażnień i przebarwień.

Jak często należy wykonywać peeling?

Peelingi mechaniczne można wykonywać rzadziej np. raz na dwa tygodnie, a nawet jeszcze rzadziej. Dzieje się tak z uwagi na to, że proces regeneracji skóry trwa około 28 dni, więc częste wykonywanie peelingu będzie powodowało powstawanie podrażnień. Skóra nie będzie miała czasu na „odpoczynek”, co może skutkować też tym, że zostanie zaburzona jej warstwa lipidowa, która chroni ją przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych.

Czytaj również  Opryszczka - wypróbowane domowe sposoby na opryszczkę

Peelingi enzymatyczne można wykonywać nieco częściej, gdyż mają delikatniejsze działanie. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre z ich składników mogą powodować uczulenia lub podrażnienia, dlatego przed ich nałożeniem na twarz należy wykonać próbę na niewielkim fragmencie skóry i poczekać jeden dzień, by sprawdzić, czy nie wystąpi reakcja alergiczna.