Jak przetrwać po usunięciu ósemki?

jak przetrwac wyrywanie osemek?

Ósemki nazywane są zębami mądrości, ale z inteligencją nie mają nic wspólnego. Potrafią za to nieźle dać nam w kość, gdy wyrastają nieprawidłowo, a później zaczynają się psuć. Chirurgiczne usuwanie ósemek to poważny zabieg, a nikt nie wspomina go z przyjemnością. Jak przetrwać po usunięciu zęba mądrości?

Dlaczego ósemki szybko się psują?

Zęby mądrości położona są w tylnej części szczęki, gdzie gromadzą się resztki pokarmu, a że trudno dotrzeć do nich szczotką, nie możemy dobrze ich wyszorować. To sprawia, że zęby mądrości są bardzo narażone na atak bakterii próchnicowych. Próchnica w ósemkach może z czasem przenieść się na sąsiadujące zęby, więc trzeba ją leczyć. Jeśli procesy próchniczne są zaawansowane, zęby trzeba usunąć.

Kiedy trzeba usunąć zęby mądrości?

Zabieg chirurgicznego usuwania ósemek jest zalecany, gdy zęby zaatakowała próchnica, gdyż trudno je leczyć kanałowo, co jest zalecane przy próchnicy. Ekstrakcję zęba mądrości zaleca się też, gdy z jej powodu inne zęby zostają poddane silnemu naciskowi, co może prowadzić do wad zgryzu, a także powikłań w okolicznych zębach. Usunięcie zębów mądrości zalecane jest również, jeśli rosną one krzywo albo wrastają w policzek, a także gdy pojawiają się kłopoty z dopasowaniem aparatu ortodontycznego lub protezy. Jeśli zęby są w dziąśle, a jeszcze nie wyrosły, ale mają niekorzystne położenie, również trzeba je usunąć.

Czytaj również  Jaką karmę podawać psu?

Na czym polega chirurgiczne usuwanie ósemek?

Ekstrakcja zębów mądrości to zabieg chirurgiczny. Zęby są bowiem położone w takim miejscu i tak mocno tkwią w łuku zębowym, że trzeba naciąć dziąsło i kości, by usunąć zęby wraz z korzeniami. Jeśli nie ma komplikacji, zabieg trwa około 30 minut. Przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym, a po usunięciu zęba na dziąsło zakłada się szwy.

Jakich zaleceń trzeba przestrzegać po chirurgicznym usuwaniu ósemek?

Po chirurgicznym usuwaniu ósemek powstaje duża rana w kości i dziąśle, a zakończenia nerwowe w kości są narażone na bodźce zewnętrzne. Po ekstrakcji występuje obrzęk, zaczerwienie i ból, a miejsce po zębie jest bardzo tkliwe. W związku z tym, nie możemy jeść stałych pokarmów. Prawidłowo gojąca się rana powinna z dnia na dzień dawać coraz mniejsze dolegliwości bólowe, a obrzęk powinien się zmniejszać. Jeśli duży ból utrzymuje się dłużej niż tydzień, trzeba ponownie udać się do dentysty. Po chirurgicznym usuwaniu ósemek możemy także czuć odrętwienie policzka. Aby zmniejszyć opuchliznę, warto przykładać do policzka zimne okłady i ssać kostki lodu. Bolesność pomogą złagodzić środki przeciwbólowe. Przez dobę po zabiegu nie wolno palić papierosów, czyścić zębów w pobliżu miejsca ekstrakcji oraz pić przez słomkę. Uważnie oczyszczajmy nos, gdyż silny strumień powietrza uszkodzić ranę. Trzeba także zrezygnować z picia kawy i napojów energetyzujących, bo podnoszą ciśnienie krwi, a wtedy trudniej powstrzymać krwawienie.

Czytaj również  Jak radzić sobie z nadmiernym poceniem?

Zabieg chirurgicznego usuwania ósemek nie jest przyjemny, a kilka dni po wyrwaniu zęba możemy źle się czuć. Chcąc sobie pomóc, przestrzegajmy wszystkich zaleceń stomatologa.